Poradna

Strava při extrémním závodu 6hod+

Strava při extrémním závodu 6hod+

Příspěvekod Teplush » čtv 31. srp 2017 5:20:12

Ahoj, prosím o názor, co jíst při dlouhodobém výdeji nad 6hod, kdy kromě únavy svalů dochází i k psychické únavě. Ze zkušenosti do 30km vzdálenosti pojmu sladké věci.Nad 50km mi tyčinky a ionťáky lezou i ušima. Pak sahám po zeleném čaji a slaných oříškách s chilli. Co dál si můžu přichystat, aby to bylo střeva friendly a zároveň trochu dopující?
Naposledy bylo na občerstvovačce i kysané zelí, což kupodivu bodlo, ale překvapilo mě to.
Díky T.
Teplush

Re: Strava při extrémním závodu 6hod+

Příspěvekod Sobík » čtv 31. srp 2017 20:31:58

Ahoj,

upřesni mi prosím o jakou aktivitu se jedná a jak samotný závod probíhá? Kdy a jak často máš možnost doplnit živiny, zda si je musíš nést nebo si je lze nechat připravit a vyzvednout jinde na trase závodu a jak se stravuješ před závodem?
Lavita - Sobík
Sobík

Luboš Lerch
Lifestyle Coach
Poradce pro výživu
IČ: 74121014

Příspěvekod Tep. » čtv 28. zář 2017 10:17:31

Ahoj,

naposledy se jednalo o B7. Stravuji se uplne bezne, nic extremniho. Podle dostupnosti potravin. Od vseho kousek a ujizdim vic na sacharidech.
Tyden pred zavodem jsem dopovala horcik (az4 tablety denne). 13hod pred zavodem vejce.8hod pred: klasicky obed(hovezi, ryze a salat). 4 hod.pred startem slany dynovy kolac s chilli.Zavod mi trval 17,45hod formou indianskeho behu. Obcerstvovacku jsem vyuzila 4x.Orisky a coko jsem ladovala po ceste stabilne stale.Vsechno mi docela sedlo a sladkeho jsem nad ocekavani snadla opravdu dost a s chuti.Mozna to bylo tim destem a chladem.... Co jsem mohla udelat jinak ci lepe z tveho odborneho pohledu?

Diky

Sobík píše:Ahoj,

upřesni mi prosím o jakou aktivitu se jedná a jak samotný závod probíhá? Kdy a jak často máš možnost doplnit živiny, zda si je musíš nést nebo si je lze nechat připravit a vyzvednout jinde na trase závodu a jak se stravuješ před závodem?
Tep.

Příspěvekod Sobík » úte 03. říj 2017 9:12:27

Ahoj,

je nesmírně důležité mít vysledované, co na tebe a tvůj organismus nejlépe působí a raději neriskovat nic, co nemáš ověřené, nejsi na to po delší době užívání zvyklá nebo tvoje tělo přizpůsobené. Obecně platí, že při nižší intenzitě pohybu se dobře zužitkují přijaté tuky, při vyšší (ale spíše krátkodobé) se pak více energie snáze vytěží ze sacharidů (někdo pak upřednostňuje cukry, jiný naopak komplexnější varianty).

Jak píšeš v prvním příspěvku, slušně také dokáže povzbudit kysané zelí nebo celkově vařená/dušená listová zelenina, špenát, červená řepa, brokolice, batáty. Obsahují základní minerály, dusičnany, antioxidanty, trochu vitamínů - vše, co se při tak dlouhotrvajícím pohybu z těla vyplavuje.

Najít dobrou energetickou tyč též není snadnou záležitostí. Obsahují různé zdroje jednoduchých sacharidů, a ne všechny dokážeme zcela pozitivně snášet, což se ale většinou neprojeví na počkání, ale až v době, kdy se na takový zdroj živin potřebujeme spolehnout. Určitě je to vhodná volba, pokud si najdu ty "svoje", ideálně když zároveň budou doplněné alespoň o svaly ochraňující esenciální aminokyseliny (BCAA). To samé platí i u jonťáku. A pokud ti během závodu začíná jeho pití lézt krkem, možná volíš zbytečně agresivní koncentraci.

Ořechy všeho druhu, kandované ovoce, pečivo, mléčná rýže a další tučnější kysané mléčné výrobky lze považovat za hodnotný a dobře stravitelný zdroj energie, jakou si jde snadno nabalit. Pokud máš například i výkonný mixer, který dokáže semínka rozemlet na prach, nabízí se také možnost do sportovního shakeru nebo jiné uzavíratelné nádoby namixovat sacharidový koktejl podle vlastní fantazie (ovesné/pohankové vločky, mák, semínka, čerstvé ovoce, agave sirup, voda).

Jaké pocity se tě zmocňují, když probíháš cílem takto náročného závodu?
Lavita - Sobík
Sobík

Luboš Lerch
Lifestyle Coach
Poradce pro výživu
IČ: 74121014

Zpět na Poradna

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Přihlásit se